Krátce o eliminaci diskomfortu
Hůlová představuje mezi českými literáty sympatickou výjimku: soustavně se zajímá se o „politiku“ nebo obecněji řečeno o společenská témata, dokáže se však přitom držet mimo stádo. Když na to přijde, nebojí se být protivná a popichovat všechny strany, její komentáře (a konec konců i knihy) mívají daleko ke spořádanému opakování toho, co se „sluší říkat“ a co už bylo za spokojeného mručení příslušných bublin vyřčeno x‑krát.
Odrazilo se to i v Já, kimči. Zběsilý proud vyprávění, ve kterém se volně prolínají vzpomínky na devadesátá léta s poněkud úzkostným pohledem na postpandemickou a válečnou současnost, je současně zábavný, absurdně přepálený i znejišťující; téma se spíš otevírá, než že by došlo na definitivní soudy. Důležitou součástí je přitom i Hůlové autorský přednes, lehce vykloubená, záměrně školácká dikce, která vše soustavně ironizuje, pohrává si s názorovými i verbálními klišé a dodává tak sdělovaným bizarnostem další rozměr.
Divácký hit se z Já, kimči nejspíš nestane, za sebe ale zcela bez nadsázky tvrdím, že to bylo jedno z nejpříjemnějších překvapení letošního roku. Mimochodem: součástí představení byla i ochutnávka zmrzliny s příchutí kimči. Trochu zapáchala, ale nechutnala úplně špatně. Akorát, že výrazné a ne úplně příjemné pachuti v ústech vůbec nebylo snadné se zbavit.
O inscenaci budu mluvit v Mozaice ČRO Vltava ve středu 5. října po třetí hodině
více informací zde
foto Martin Špelda
Žádné komentáře :
Okomentovat
Jsme rádi, když diskutujete, ale prosíme, podepisujte se celým jménem.
Anonymní i nedostatečně podepsané příspěvky budou vymazány.
Vulgarity, urážky a off-topic komentáře se zapovídají.
Děkjueme