čtvrtek 20. srpna 2015

Mikulka: Letní Letná - Bianco (NoFit State Circus)

S trochou krutosti by se dalo napsat, že britští NoFit State Circus by moc rádi předvedli něco na způsob celosvětově proslulého a komerčně veleúspěšného Cirque de Soleil - jen kdyby to taky tak uměli. V každém případě je jejich snaha o strhující show poněkud škobrtavá – a to doslova. Nápad s publikem volně vypuštěným do prostoru (artisti se pohybují na přeskupujících se konstrukcích přímo mezi diváky) sice vyhlíží efektně, neustálé popocházení, strkání a šlapání si po nohou ale začne být dost záhy iritující.

středa 19. srpna 2015

Mikulka: Letní Letná - Morsure (Compagnie Rasposo)

Úplně úvodem je nutné napsat, že se mi Morsure upřímně líbilo. Tedy z velké části. A potom nezbývá než dodat, že to bylo představení zároveň trochu rozčilující. Někdy se to stane: celou dobu máte intenzivní pocit, že vám účinkující chtějí cosi sdělit (kromě očekávaného předvedení fyzické zdatnosti a efektních triků, samozřejmě), chvílemi snad dokonce, že vám chtějí mermomocí něco sdělit, a přitom se pořád ne a ne vyloupnout, co by to tak asi mělo být.

pondělí 10. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (závěrečná bilance)


TOP 5+4 (dělím na věci vynikající + dost dobré, jinak je pořadí abecední)
Dopis poslaný poštou (Divadlo Kámen Praha)
Kachničky ošidori (Geld und Money Theatre Plzeň)
Pokojíček Hanky Voříškové
S úsměvem nepilota (Kočovné divadlo Ad Hoc)
Upokojenkyně (V.A.D. Kladno)
+ 
Milej pane, umřel soused (NS Kohoutek Chrudim)
Osamelý západ (Divadlo Gasparego Liptovský Mikuláš)
O šmolíčkovi (Malé dvě ZUŠ F. A. Šporka Jaroměř)
Vyskočit z kůže (OLDstars Praha)

sobota 8. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (čtvrtek 6.8. a pátek 7.8.)

Vladimír Mikulka kdysi ve svých hlášeních z hradeckého festivalu psal, že na festivalu jsou důležité tři věci - nepřepálit začátek, nepřepálit prostředek a nepřepálit konec. Autorovi těchto zpráv se ta druhá věc úplně nepovedla a proto přináší souhrn hronovského čtvrtku a pátku v jediném článku.

čtvrtek 6. srpna 2015

Mikulka: Buranteatr v Praze (Krapp a Příběhy)

Buranteatr si sice ke svému pražskému hostování vybral týden, kdy by bylo rozumnější trávit večery v zahradní restauraci, ale co naplat. Jakkoli to v Divadle Celetné nebylo vždy úplně příjemné posezení, vydržet se to dalo. I díky předvedenému divadlu, nutno dodat.

Šotkovský: Jiráskův Hronov (středa 5. 8.)

Hronovská kulinární  středa - v Jiráskově divadle šťovík s pečenými brambory, v Sokolovně květákový mozeček a v Sále Josefa Čapka si dokonce Jezinky chtěly pochutnat na Šmolíčkovi...

Švejda: Fernando Krapp mi napsal dopis (Buranteatr)

Dokonání "postdramatického obratu" režiséra Zetela v inscenaci Fernando Krapp mi napsal dopis (jak o tom píše v SADu 3/2015 Radka Kunderová) může být pro nepravidelné návštěvníky Buranteatru (jako jsem já), uvyklé snadno rozpoznatelnému stylu tohoto divadla, hodně nezvyklé. Místo herců, jemně, precizně a neokázale pracujících s textem, se tu náhle do popředí dere režie, která si postdramaticky (či lépe řečeno postmoderně) "vymýšlí", o překot dekonstruujíc Dorstův text. Ale proč ne. Pokud to přidá na hodnotě výpovědi.

středa 5. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (úterý 4. 8.)

Hronovské úterý patřilo studentskému divadlu a zahraničním hostům. Teploty stoupají, na náměstí se v kropicích sprchách osvěžují polonahé děti a seminaristé po sobě stříkají vodními pistolkami.

úterý 4. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (pondělí 3. 8.)

Jsou dny, kdy člověk zkrátka přes všechnu snahu nemá potřebu ani chuť se o viděném příliš rozepisovat. Letošní hronovské pondělí mezi ně patřilo.

pondělí 3. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (neděle 2. 8.)

Neděli v hronovském programu tvořila trojice představení, které jsme na JH s kolegy poslali z volyňského Pikniku, tak mi skoro přijde netaktní se o nich příliš rozepisovat (když jsem to ostatně už učinil tady). Místo je tudíž na zprávy ze společnosti. Není internát, není restaurace Radnice, není kavárna Blanka. V Tritonu je ovšem stále plno a vzhledem k teplým nocem, které se blíží, bude asi ještě více. Jiráskův rodný domek má novou střechu, na náměstí se prodávají motýlky a profesor Císař je stále stálým recenzentem festivalového Zpravodaje.

neděle 2. srpna 2015

Šotkovský: Jiráskův Hronov (sobota 1. 8.)

Včera začal hlavní program 85. ročníku Jiráskova Hronova, dnes je čas na první hlášení. Zprávy ze společnosti, pojednání o festivalové atmosféře či zprávy o počasí (vedro bude, otázka zní jen jak velké) si necháme na později, dnes se budeme věnovat pouze divadlu. První den začal komedií o plánovaném těhotenství a skončil tragédií o nechtěném těhotenství, dramaturgický oblouk byl tudíž dostatečný.