středa 30. června 2021

Škorpil: Zítra swing bude zníti všude (Městská divadla pražská - Divadlo ABC)

Zřejmě jsem považován za tzv. kovaného intelektuála. Před návštěvou inscenace Zítra swing bude zníti všude, jsem byl varován z rozličných stran a ve tváří MDP se při mém příchodu do divadla zračilo patřičné zděšení. Ano, libuji si často v divadle i dramatické literatuře bizarní a těžko stravitelné, nejsem nicméně tak blbý, abych své perverze projektoval tam, kde pro ně není místo.

Mikulka: Ahoj Vesmíre! (Divadlo Na zábradlí v Planetáriu)

Vesmíre, tvé jméno je bezradnost


Jeden klad ta inscenace má: kdo ještě nikdy nebyl v holešovickém Planetáriu, podívá se dovnitř. Křesla jsou pohodlná, klimatizace funguje. Tím výčet pozitiv slibně vyhlížejícího nápadu zahrát divadlo na jednom hodně nezvyklém místě bohužel končí.

úterý 29. června 2021

Mikulka: Osobní Fudži (A-Studio Rubín)

Jakou cestou se vydat?


V A-Studiu je zvykem uvádět inscenace v tematických cyklech. Platí to i pro aktuální adaptaci Murakamiho románu Norské dřevo, která zřetelně navazuje na loňské Na konci století ryb. Konec konců i tentokrát tvoří jádro tvůrčího týmu Lucie Ferenzová (autorka scénáře) a Dagmar Fričová (dramaturgie), které doplnil režisér Jiří Ondra. A nijak zvlášť přitom nezáleží na tom, že skupinka postav, která se zmateně plácá ve vlastních životech, prožívá své potíže v Japonsku. Vizuálně výrazná japonská stylizace, která se uplatňuje zvláště v první polovině inscenace, je spíš ornamentem (v tom se Osobní Fudži zásadně liší od další japonské variace, Zlatého řezu, se kterým prakticky paralelně přišlo Studio Hrdinů).

neděle 27. června 2021

Mikulka: Festival Regiony 2021 (čtvrtek 24. + pátek 25.6.)

3x Bratislavské bábkové divadlo
Vi.TVOR Praha: Kde budeme bydlet
Plata Company + Mir Theatre: Prefaby

sobota 26. června 2021

Dubský: Festival Regiony 2021 (středa 23.6.)

Mechanický pomeranč (Divadlo Petra Bezruče Ostrava) 
Dr. Johann Faust, Praha II, Karlovo nám. 40 (Městská divadla pražská)

čtvrtek 24. června 2021

Mikulka: Festival Regiony 2021 (středa 23.6.)

MDP Praha: Dr. Johann Faust, Praha II, Karlovo nám. 40
Divadlo Petra Bezruče Ostrava: Mechanický pomeranč
Divadlo X10 Praha: Otcovrah

středa 23. června 2021

Dubský: Festival Regiony (úterý 22.6.)

Divadlo X10: Otcovrah
Divadlo F. X. Šaldy Liberec: Sylva

Mikulka: Festival Regiony 2021 (úterý 22.6.)

Naivní divadlo Liberec: Kabinet zázraků neboli Orbis pictus
Horácké divadlo Jihlava: Martinů – Česká rapsodie Bohuslavova

úterý 22. června 2021

Švejda: Roberto Zucco (MDP - Komedie)

Mladý Maďar Atilla Vidnyánszky ml. vytáhl v Divadle Komedie na Koltèsova Roberta Zucca s baterií režijních a scénografických prostředků, jaké zná český divák např. z hostujících inscenací Kornéla Mundrúcza na plzeňském festivalu či z pohostinských nastudování Jana Klaty v Divadle pod Palmovkou.

pondělí 21. června 2021

Mikulka: Festival Regiony 2021 (neděle 20.6.)

Do Hradce jsem dorazil v neděli odpoledne, na velké rozhlížení tak zatím čas nebyl, ale už na první pohled je zřejmé, že se covidová opatření na atmosféře festivalu docela podepsala. Ve městě je lidí o poznání méně (své možná udělalo i příšerné vedro), venkovní areály jsou oplocené a dovnitř se dostanete jen s potvrzením. Navíc je v Žižkových sadech, tradičním epicentru radovánek spíše sociálních než divadelních, omezená „otvíračka“ od poledne do jedné po půlnoci. Což vzhledem k okolnostem vůbec není marné, faktem ale je, že tu bývalo zvykem bezstarostně skotačit až do rána. A v divadlech roušky, rozestupy, to už všichni důvěrně znají na vlastní kůži. Nic moc, ale buďme rádi, že to jde aspoň takhle, loni musel být festival zrušen úplně.

Dubský: Festival Regiony 2021 (sobota 19.6.)

Úklady a láska (Klicperovo divadlo Hradec Králové
Lidé, místa, věci (Klicperovo divadlo Hradec Králové)
Ženitba (Klicperovo divadlo Hradec Králové)

Dubský: Festival Regiony 2021 (pátek 18.6.)


Médeia - Slovensko narodno gledališče Maribor

Kontroverzní chorvatský režisér Oliver Frljić rozčeřil české divadelní vody v roce 2018. Tehdy se jeho dvěma inscenacím na festivalu Divadelní svět Brno dostalo nevídané pozornosti, když se v médiích začala přetřásat scéna, v níž Ježíš znásilňuje muslimku. Během představení vtrhli na jeviště členové obskurního spolku s názvem Slušní lidé, kardinál Duka podal na tvůrce i organizátory festivalu žalobu, aniž by inscenaci viděl. A tak Frljićova Médeia ze slovinského Mariboru, kterou zahájil na Hlavní scéně Klicperova divadla letošní festival Regiony, vzbuzovala očekávání, co balkánský provokatér zase vymyslel.

pátek 18. června 2021

Švejda: Deník 1974-1989 (Tygr v tísni - Vila Štvanice)

Tygr v tísni se po devíti letech vrátil k Juráčkovým deníkům a ve stejném týmu nastudoval inscenaci Deník 1974-1989, která (odečítám-li správně) vychází z k vydání se zatím chystajících zápisků ze závěrečného období Juráčkova života. Ale nejen z nich - v inscenaci zaznamenáme i úryvky z knihy Dani Horákové O Pavlovi, která nám poskytuje důležitý kontra-pohled.

úterý 15. června 2021

Škorpil: Tesla (Městská divadla pražská - Divadlo Komedie)

Kdybych nebyl trávil s dětmi tolik hodin v nejrůznějších IQ-parcích, -mániích a -landiích a kdybych se nebyl kdysi – inspirován četbou Pynchonova Against A Day – zabýval životem Nikoly Tesly, byl bych si Teslu v Komedii užil asi ještě více. Naštěstí pro mne není inscenace Jakuba Maksymova „jen“ o tricích s Teslovým transformátorem a jejím základem není jen o Teslově životě.