pátek 22. června 2018

Mikulka: Backbone (Gravity & Other Myths na Jatkách 78)

S novým cirkusem od protinožců tu v Česku moc zkušeností nemáme (i když na Letní Letné už byli) a tak je velmi chvályhodné, že se v rámci novocirkusové série na Jatkách78 objevili i Australané. Konkrétně skupina Gravity & Other Myths s inscenací Backbone (čili Páteř). Na své si tentokrát přišli hlavně milovníci „cirkusovějšího“ nového cirkusu: inscenace se nesnaží vyprávět žádný příběh, spíš pomocí sérií čísel z oblasti pozemní akrobacie vytváří nálady a místy až taneční choreografie.Osm performerů (doprovázených dvojicí hudebníků) prokázalo výbornou techniku, počínaje stavěním pyramid nejrůznějších typů, přes všeliké pohazování dámami až po hrůzu vzbuzující šlapání po břiše. Samozřejmě však došlo i na několik zádolomných triků (jak ostatně napovídá titul), z nichž nejefektnější byl ten, při kterém jedna z dívek trčela ve výšce na několikametrové tyči - doslova nabodnutá zády a ještě ke všemu zcela nepravděpodobně prohnutá.

Méně přesvědčivé bylo to okolo – jak už se tak občas v novém cirkusu stává, když inscenátoři sice nechtějí zůstat jen u fyzických výkonů, ale zároveň je vidět, že se mimo svou vlastní půdu necítí zrovna jistě. Takže došlo na trochu těžkopádné pokusy o symbolické vyjádření jakési osudové tíhy, představované kameny zpočátku rozházenými po scéně a pak porůznu zapojovanými do akcí, o něco lépe, ale také nikterak úžasně, vyznívaly žertovné mezihry nebo poněkud okaté a chtěné demonstrace pospolitosti a kamarádské pohody. Klidně bych se obešel bez celé poslední čtvrtiny inscenace, ve které se do popředí dostalo téma fyzické výdrže a schopnosti sáhnout si na dno, ať už prostřednictvím pořád dokola a stále namáhavěji předváděných silových prvků (možná je to náhoda, ale je až zarážející, jak často se tento motiv poslední dobou objevuje) nebo závěrečné držení těžkých kamenů v natažených pažích „na výdrž“. V kombinaci s patetickou hudbou se tu totiž jinak docela sympatické představení dostávalo až na hranici vyděračského kýče.Dobře naopak vycházely mnohem méně okázalé variace jednotlivých triků, které se promyšleně „přesouvaly“ z jednoho artisty (nebo skupinky artistů) na druhého, jindy zase běžely paralelně a skládaly se do prokomponovaného celku, přesahujícího pouhý mechanický součet atrakcí. A konečně, abych nezapomněl: Backbone se může pyšnit i velmi kreativní a efektní prací se světly, včetně hezkého nápadu s použitím několika zrcadel, zavěšených nahoře nad scénou.

Bezvýhradné nadšení tahle inscenace nevyvolala, tedy alespoň pokud budu mluvit za sebe, publikum ovacemi jako obvykle nešetřilo a citovému vydírání podléhalo více než ochotně. Pokud bychom ale zůstali u kupeckých počtů, plusy tentokrát určitě převažují.

Více informací o inscenaci zde
foto z webu Jatek78

Žádné komentáře :

Okomentovat

Jsme rádi, když diskutujete, ale prosíme, podepisujte se celým jménem.
Anonymní i nedostatečně podepsané příspěvky budou vymazány.
Vulgarity, urážky a off-topic komentáře se zapovídají.
Děkjueme