neděle 16. února 2014

Brederová: Šaman (Švandovo divadlo)

 Šaman v Švanďáku je jedna z najzmätenejších inscenácií, aké som v poslednej dobe videla (a že som ich – aj tých veľmi zmätených – videla). Dôvodov na to, prečo si režisérka Viktorie Čermáková vybrala práve Egona Bondyho ako osobnosť hodnú divadelného spracovania, môže byť mnoho a mnoho z nich môže byť aj legitímnych. Bondy za sebou nechal bohaté literárne a filozofické dielo a jeho búrlivý a kontroverzný život by sám vydal na niekoľkozväzkový román. Môžeme ho obdivovať, kritizovať, ba dokonca si dovolím tvrdiť, že Bondyho je možné obdivovať i kritizovať jedným dychom. Čo však nie je možné, je zredukovať ho na trochu prihlúpleho a pokryteckého bojovníka proti všetkému (čo by samo osebe ešte mohlo mať nejakú výpovednú hodnotu v duchu obdivno-kritickom) a nakresliť potom povrchnú paralelu s Pussy Riot.Nie nie, to naozaj nestačí – a čo, že sú to „protištátni“ kritici, a čo, že svoje postoje vyjadrujú mimo iného hudbou? Takých by sa našlo. Inej súvislosti niet, ba naopak, Bondy a Pussy Riot sa (aspoň v Čermákovej interpretácii) takmer vylučujú, Bondy – pokrytec (v roli šamana z vlastnej novely) hrá so svojou partičkou v tábore punkové vypalovačky v kuklách a lá Pussy Riot. Nadežda Tolokonnikova do toho vedie spoločensko-filozofické rozpravy zo Slavojom Žižekom – oboch vidíme na televíznych obrazovkách a hlas Nadeždy je dabovaný do češtiny. Je aj toto irónia? Vysmieva sa režisérka prázdnosti gesta Pussy Riot? Alebo im drží palce a ukazuje – aj my sme si tým prešli, veľa šťastia? A čo v tejto výpovedi robí Bondy? Má poukázať na hrdinstvo protištátnych aktivít? Alebo na ľahké a časté skĺznutie do kolaborácie? Alebo na bláznovstvo a prihlúplosť opozičných postojov?

Kde sa v tejto inscenácii stratil Bondy a prečo sa tu zjavili Pussy Riot? A prečo si dnes také nehorázne kvantum ľudí prepožičiava tváre mladých ruských pankáčiek? Because sex sells, and Pussy Riot even more?

Více informací o inscenaci zde

TÁŇA BREDEROVÁ
 

1 komentář :

  1. upřímně řečeno bychom preferovali diskusi k tématu. jakožto imformativní se dostatečně profilují konkurenční divadelní weby a blogy

    OdpovědětVymazat

Jsme rádi, když diskutujete, ale prosíme, podepisujte se celým jménem.
Anonymní i nedostatečně podepsané příspěvky budou vymazány.
Vulgarity, urážky a off-topic komentáře se zapovídají.
Děkjueme