sobota 6. dubna 2019

Švejda: Promiňte, že rodim (MAnaMA - Venuše ve Švehlovce)

Kateřina Bílková, Jasanka Kajmanová a Hana Malaníková, sdružené do seskupení MAnaMA (Matky na mateřské), uvedly v rámci festivalu Venušiny dny v prostoru Venuše ve Švehlovce premiéru svého "autobiografického kabaretu" Promiňte, že rodim. Jeho východiskem je zkušenost všech tří protagonistek-matek s dvojím porodem: v porodnici a doma.

foto Michaela Škvrňáková

Z vystoupení nenásilně, tj. ne zbytečně angažovaně, vystupovalo dvojí téma: to, jak autoritativní a naprogramovaný, necitlivý vůči potřebám rodiček, je přístup v porodnicích a jak ženy rodící po této zkušenosti podruhé raději doma jsou přesto onou prvotní zkušeností ovlivněny - jsou "vystresované" tím, co by se jak mělo, což poznamenává jejich "přirozené" prožívání porodu.
Bílková, Kajmanová a Malaníková vystupovaly sympaticky (převážně) zdrženlivě, "nevnucovaly se". Toho "divadla" v pravém slova smyslu možná mohlo být trochu víc - převážně se vyprávělo/drobně hrálo, scénická akce působila poněkud klopotně, nevytvářela silnější jevištní obrazy; ale o to, řekl bych, primárně ani nešlo. Podstatný se zdál být především akt sdílení - dojemných, humorných i varovných zážitků.
Záleží na tom, jaké toto "sdílení" najde publikum. V tom premiérovém (ve kterém byly ženy v drtivé většině) rezonovalo velice dobře.

Premiéra 4. dubna 2019. Více informací o inscenaci zde.    

Žádné komentáře :

Okomentovat

Jsme rádi, když diskutujete, ale prosíme, podepisujte se celým jménem.
Anonymní i nedostatečně podepsané příspěvky budou vymazány.
Vulgarity, urážky a off-topic komentáře se zapovídají.
Děkjueme